e A2 Motosiklet Ehliyeti

Ehliyet Sınıfları

A2 Motosiklet Ehliyeti

A2 Motosiklet Ehliyeti

Gündoğdu Sürücü Kursu A2 Ehliyet Bilgileri
A2 ehliyet nedir, ne demektir?

A2 ehliyet veya diğer adı ile A2 sürücü belgesi, motosiklet kullanabilmek için gerekli olan sürücü belgesi sınıflarından birisidir. Motosikletlerde sınıflar tekerlek sayısı ve motor gücüne göre farklılık göstermektedir. A2 ehliyet için hangi motorları kullanabilir, nasıl alınır, şartları nelerdir gibi konular oldukça merak edilmektedir. Bu yazımızda A2 sürücü belgesi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara yer verdik.


A2 ehliyet hangi araçları kullanır?

A2 ehliyet 2 ve 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilmektedir.


Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet

Gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri A2 ehliyet ile kullanabilirsiniz.

Bunların dışında A1 sınıfına ve M sınıfına giren motosikletler de A2 ehliyet sahibi sürücülerce kullanılabilmektedir. Şayet yukarıdaki değerler ile kullanacağınız motosikletin hangi sınıfa gireceğinizi bilmiyorsanız, yorum bölümümüzden öğrenmek istediğiniz motosikletin bilgilerini iletmeniz durumunda hangi ehliyet sınıfı almanız gerektiği hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.


A2 ehliyet alma şartları nelerdir?

A2 ehliyet çıkarmak için sağlamanız gereken bazı başvuru şartları bulunmaktadır.

Bunlar;

- En az ilkokul mezunu olmak,

- A2 ehliyet alma yaşı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşını doldurmuş olan sürücü adayları A2 ehliyet almak için müracaat edebilirler.

- Motosiklet kullanmanıza engel bir sağlık durumunun olmaması ( Ehliyet için gerekli evraklar arasında sağlık raporu bulunmaktadır. Bu rapor sonucunda engel bir durumunuzun olup olmadığı tespit edilir. )

A2 ehliyet nasıl alınır, çıkarılır?

A2 ehliyet alabilmek için öncelikle yukarıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler bir sürücü kursuna kayıt olmalıdırlar. Sürücü kursunda gerekli eğitimler alındıktan sonra ehliyet sınavına ve akabinde de direksiyon sınavına katılacaksınız. Direksiyon sınavına kendi motosikletiniz ile girebilirsiniz. Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlayan sürücü adayları ehliyetlerini almak için nüfus müdürlüğüne randevu alarak müracaat etmelidirler. Burada tarafınıza geçici bir sürücü belgesi verilecek ve yeni çipli ehliyetiniz 2 hafta içerisinde tarafınıza kargo ile gönderilecektir. Tüm bu süreci daha detaylı olarak “Adım Adım Ehliyet Alma Süreci” sayfamızda anlattık.


A2 ehliyet fiyatları ne kadardır? 2021

Ehliyet almak isteyen her vatandaşımızın cebinden belirli tutarlarda ücretler çıkmaktadır. Sürücü kursu ücreti, e-sınav giriş ücreti, ehliyet harç ücreti ve direksiyon sınavı ücreti vereceğiniz ücretlerdir. A2 ehliyet alma maliyeti de tüm bunların toplanması ile bulunmaktadır.


Sürücü Kursu Fiyatı : 1950 TL

Ehliyet sınavı ücreti : 100 TL

Direksiyon sınavı ücreti : 130 TL

Ehliyet harç ve kart ücreti : 543 TL

Cebinizde toplamdan 2723 TL masraf çıkacaktır. Bu rakam sürücü kursu fiyatındaki değişikliğe göre azalabilir veya artabilir.


A2 ehliyet için A1 gerekli mi?

Deneyim şartı A2 sürücü belgesi için aranmamaktadır. Yani hiçbir ehliyet sınıfına sahip olmasanız da doğrudan A2 ehliyetinizi çıkarmak için başvuru yapabilirsiniz.


Bu yazımızda A2 ehliyet kaç kw, ne kullanır, almak zor mudur, almak istiyorum, almak için gerekenler neler, en fazla kaç cc, hangi motorları kullanır ile koşulları ve kapsamı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.