e A1 Motosiklet Ehliyeti

Ehliyet Sınıfları

A1 Motosiklet Ehliyeti

A1 Motosiklet Ehliyeti

Gündoğdu Sürücü Kursu A1 Ehliyet Bilgileri
A1 ehliyet nedir?

A1 ehliyeti veya diğer adı ile A1 sürücü belgesi, motosiklet kullanmak için verilen ehliyet sınıflarından yalnızca birisidir. Motosikletlerde ehliyet sınıfları silindir hacmi ve tekerlek sayısı gibi değişkenler gözetilerek verilmektedir. A1 ehliyet ile en fazla 125 CC’ye kadar olan 2 veya 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz. Burada 125 CC dediğimiz motor silindir hacmidir. A1 ehliyetin kullanabileceği araçlar detaylı olarak aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.


A1 ehliyet hangi araçları kullanabilir?

A1 sürücü belgesi 2 veya 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilir.

Kullanacağı 2 tekerlekli motosikletler en fazla 125 CC veya 11 KW sınırını aşmamalıdır.

KW sınırının 10 katı KG değerini aşmayacak biçimde sepetli veya sepetsiz olabilir.

Kullanacakları 3 tekerlekli motosiklet 15 KW sınırı aşamaz. A1 sürücü sınıfı ehliyete sahip olanlar M sınıfı ehliyetin kullandıkları araçları kullanabilirler.

A1 ehliyet alınabilecek motorların özellikleri bu şekildedir. Buna rağmen alacak olduğunuz motosikletin A1 ehliyet sınıfına girip girmediğini bilmiyorsanız motosikletinizi yorum bölümümüzde yazarsanız hangi ehliyet sınıfını almanız gerektiği hakkında detaylı bir şekilde yardımcı olabiliriz.


A1 ehliyet alma şartları nelerdir?

- En az ilkokul mezunu olmak

- A1 ehliyet alma yaşı 16’dır. 16 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız A1 sürücü belgesi almak için başvurularını gerçekleştirebilirler.

- Motosiklet kullanmanıza engel bir sağlık durumunuzun olmaması gerekmektedir.

- Sürücü belgeniz süresiz olarak geri alınmamış olmalıdır.

- Bu şartları sağlayan kişiler A1 ehliyet almak için müracaat edebilirler.


A1 ehliyet nasıl alınır?

A1 ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna (Gündoğdu Sürücü Kursu) kayıt olmalısınız. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra burada gerekli olan teorik ve pratik eğitimleri alacaksınız. Eğitimlerinizi aldıktan sonra A1 ehliyet sınavına yani e-sınava girmeniz gerek. Bu aşamayı başarı ile geçenler sürücü kurslarında ( Gündoğdu Sürcü Kursu) uzman kadromuzdan direksiyon eğitimini alacaklar. Kursumuzdan direksiyon eğitiminize kendi motosikletinizi ile gidebilirsiniz. Akabinde de direksiyon sınavına katılmalısınız. Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlarsanız Gündoğdu Sürücü Kursumuzdan alacak olduğunuz dosya ve diğer belgelerle beraber nüfus müdürlüğüne müracaat ederek A1 ehliyet alma işlemlerini tamamlamalısınız. Artık yeni sürücü belgeniz tarafınıza 2 hafta içerisinde kargo ile gönderilecektir. 


A1 ehliyet almak ne kadar tutar, fiyatı ne kadar? 2021 Yılı için

Tüm ehliyet alma süresince cebinizden belirli tutarlarda ücretler çıkacaktır. Sürücü kursuna kayıt için vereceğiniz ücret, sınav giriş ücreti, ehliyet harç ve kart ücreti bu ücretlerdir. 2021 yılı için güncel olarak aşağıda vermiş olduğumuz tutarlar A1 ehliyet için cebinizden çıkacak olan masrafları vermektedir. Burada sadece başvuru yaptığınız sürücü kursu fiyatı değişkenlik gösterebilir. Bu ücret ortalama olarak baz alınmıştır.


Sürücü Kursu Fiyatı : 1420 TL

Fark Kurs Fiyatı        : 1140 TL

Ehliyet sınavı ücreti : 100 TL

Direksiyon sınavı ücreti : 130 TL

Ehliyet harç ve kart ücreti : 543 TL

Cebinizde toplamdan 2.223.00 TL (farklar için 1.843.00) masraf çıkacaktır. Bu rakam sürücü kursu fiyatındaki değişikliğe göre azalabilir veya artabilir.


Bu yazımızda A1 ne zaman alabilirim, A1 ehliyet neler kullanır, A1 ehliyet alma yaşı, alma süresi, a1 ehliyet gereksinimleri, ne kadar sürede alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.