e A Motosiklet Ehliyeti

Ehliyet Sınıfları

A Motosiklet Ehliyeti

A Motosiklet Ehliyeti

Gündoğdu Sürücü Kursu A Ehliyet Bilgileri
A sürücü belgesi nedir?

İki veya üç tekerlekli, içten yanmalı motora sahip, bir veya iki kişilik bisiklet benzeri ulaşım araçlarına motosiklet denilmektedir. Ülkemizde motosiklet kullanabilmek için ehliyet yani sürücü belgesi almalısınız. A sürücü belgesi yani A ehliyet de motosiklet kullanmanız için almanız gereken ehliyet sınıflarından bir tanesidir. A ehliyet en kapsamlı motosiklet ehliyeti olarak geçmektedir. Peki A sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar hangi araçları kullanabiliyorlar?


A ehliyet hangi araçları, motorları kullanır?

Motosiklet için ehliyet sınıfları arasında en avantajlı olanı A sınıfı ehliyettir. A sınıfı ehliyet alan kişiler;


Güç sınırı 35 kv (kilovat) üstü olan ve güç ağırlık oranı 0.2’yi geçen iki tekerlekli motosikletleri,

Güç sınırı 35 kilovatı aşan, 21 yaşını geçmemiş üç tekerlekli motosiklerleri,

Kullanabilmektedirler. Bunun yanında A2 ehliyet, A1 ehliyet ve M sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerin kullandıkları tüm motosikletleri de kullanabilirler. Şayet motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız ve gerekli şartları sağlıyorsanız trafikkanunu.com olarak kesinlikle A sınıfı sürücü belgesi almanızı öneririz.


A sınıfı sürücü belgesi alma şartları nelerdir?

A sınıfı sürücü belgesi almak istiyorsanız bazı şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yaş şartı. A sınıfı ehliyet almak için 24 yaşını tamamlamış olmalı veya en az 2 yıllık A2 sınıfı sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bunların dışında;

- En az ilkokul mezunu olmak,

- Motosiklet kullanmasına engel bir sağlık sorunu bulunmamak,

- A sınıfı sürücü belgesi almak için aranan diğer başvuru şartları arasında yer almaktadır.


A sınıfı sürücü belgesi nasıl alınır, çıkarılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlayanlar A sınıfı sürücü belgesi almak için başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmanız gerekmektedir. Burada; trafik bilgisi, araç tekniği ve ilk yardım teorik derslerini aldıktan sonra e-sınav olarak gerçekleştirilen ehliyet sınavına girmelisiniz. Ehliyet sınavını geçen sürücü adayları daha sonra pratik yani direksiyon eğitimlerini alarak direksiyon sınavına katılmalılar. Bu sınava kendi motosikletiniz ile girebilirsiniz. Bu sınavı da başarı ile geçen adayların artık tek yapmaları gereken nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunarak A sınıfı sürücü belgelerini çıkarma işlemlerini tamamlamaktır. İşlemler tamamlandıktan sonra 2 hafta içerisinde yeni sürücü belgeniz PTT ile tarafınıza gönderilecektir. İstenilen evraklar ile daha detaylı açıklamaları ise “Ehliyet Çıkarma Aşamaları” sayfasından öğrenebilirsiniz.


A sınıfı ehliyet fiyatları ne kadardır? 2021

Günümüzde ehliyet almak için oldukça yüksek tutarlarda ücret ödemek zorunda kalıyoruz. A sınıfı sürücü belgesi almak isteyenler; sürücü kursu ücreti, e-sınav giriş ücreti, ehliyet harç ücreti ve direksiyon sınavı ücreti gibi tutarları ödemek zorundadırlar.


Sürücü Kursu Fiyatı : 1950 TL

Ehliyet sınavı ücreti : 100 TL

Direksiyon sınavı ücreti : 130 TL

Ehliyet harç ve kart ücreti : 543 TL

Yukarıda görmüş olduğunuz rakamlardan sadece sürücü kursu fiyatı il ve ilçe bazında değişiklik göstermektedir. Bunun dışındaki rakamlar sabittir. Yani bugün A sınıfı ehliyet almak için müracaat etseniz cebinizden 2.723 TL çıkacaktır.


Bu yazımızda A ehliyet almak için gerekenler nelerdir, A ehliyet kaç cc motor kullanabilir, A ehliyet kaç yaşında alınır, kaç para, kaç TL, masrafları ne kadar ve kapsamı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.